Zasady

Napisz scenariusz albo jego zarys i zgłoś się do nas. Szukamy nowych pomysłów na seriale, ale mogą pojawić się także nabory na filmy. Poniżej przedstawiamy zasady zgłaszania projektów:

Co jest ważne podczas zgłoszenia?

  1. O ile warunki danego naboru nie mówią inaczej, zapraszamy do współpracy zarówno doświadczonych twórców, jak i debiutantów, a także duety i większe zespoły scenariuszowe. Każdy, kto uważa, że ma dobry pomysł jest mile widziany.
  2. Zgłoszony projekt powinien być oryginalny (nie powielający istniejących rozwiązań) i rozsądny budżetowo (pamiętaj, że celem działania serwisu jest zamiana pozyskanych scenariuszy w seriale lub filmy).
  3. Jeśli przygotowujesz adaptację czyjejś twórczości (książki, sztuki teatralnej, komiksu) bądź opisujesz prawdziwą historię musisz posiadać do tego prawa autorskie i na odpowiednim etapie zostaniesz poproszony, by je udokumentować.
  4. Jeśli proponujesz serial pamiętaj, żeby zakończenie planowane na koniec sezonu było otwarte (umożliwiało kontynuację). Pamiętaj też o intrygującym zakończeniu poszczególnych odcinków. Serial musi przywiązać do siebie widza.
  5. Prawidłowo sformatowany scenariusz:
    - opisuje wydarzenia w czasie teraźniejszym;
    - jest czytelnie podzielony na sceny, każda scena zaczyna się od nagłówka określającego miejsce akcji;
    - zapisany jest czcionką Courier lub Courier New 12;
    - odstęp między linijkami 1,0;
    - prosimy, żeby został zapisany w pliku PDF.
  6. Krótkie CV zawodowe, które możesz dołączyć do zgłoszenia, pomoże nam zorientować się w poziomie zawodowego rozwoju autora/autorów. Nie ma to znaczenia przy merytorycznej ocenie koncepcji i jest całkowicie dobrowolne.
  7. Pamiętaj, że ochronie prawnej nie podlega pomysł jako taki ani nawet tytuł, zarysowane postaci, główny temat czy przebieg scenariusza. Stacje telewizyjne opowiadają dziesiątki historii każdego tygodnia, stąd jeden pomysł może być przedstawiony na wiele różnych sposobów. Prawdopodobnie temat, który wymyśliłaś/eś jest w tej samej chwili opracowywany przez kilka innych osób, ale to nie pomysł ma znaczenie, a autor, który potrafi przedstawić go w wyjątkowo oryginalny sposób. To nie pomysł jako taki, a Twoja wizja ma znaczenie.
  8. Wysłanie zgłoszenia poprzez formularz TVN Discovery Talents jest równoznaczne z natychmiastową możliwością weryfikacji projektu przez panel jurorski. Jeśli chcesz mieć możliwość dalszej edycji swojego projektu, zapisz go jako wersję roboczą i dokończ zgłoszenie później.
  9. Pamiętaj, że projekt, który został zgłoszony wcześniej i nie został oceniony pozytywnie podczas weryfikacji zgłoszeń, może być ponownie nadesłany jedynie po dokonaniu znaczących w nim zmian.

Weryfikacja zgłoszeń

  1. Weryfikacji zgłoszeń dokonuje panel jurorski składający się z osób na co dzień zajmujących się produkcją serialową i fabularną w TVN.
  2. Jeśli projekt został wysłany w trybie naboru ciągłego – jego merytoryczna ocena odbędzie się w najbliżej zaplanowanym terminie.
  3. Jeśli projekt został nadeslany w trybie naboru specjalnego – zostanie zweryfikowany po zakończeniu naboru.
  4. Po upływie maksymalnie trzydziestu dni od zamknięcia sesji (zarówno w trybie ciągłym, jak i specjalnym) autorzy wybranych koncepcji zostaną poinformowani o zakwalifikowaniu do drugiego etapu.

Etapy

  1. Zgłoszenie
    Zgłoszenia do TVN Discovery Talents przyjmujemy za pośrednictwem formularza, dostępnego przy poszczególnych naborach pod przyciskiem „zgłoś się”. Dostęp do formularzy mają jedynie zarejestrowani użytkownicy, więc nie zapomnij dokonać formalności. Prosimy o dokładne wypełnienie wymaganych pól, szczególnie tagów, które potem pomogą nam sprawnie znaleźć pożądany temat czy bohatera.
     
    Każde nadesłane do nas zgłoszenie jest potwierdzane za pomocą zwrotnego maila.
     
    Jeśli warunki danego naboru nie mówią inaczej, projekt serialu powinien zawierać:
    - logline (krótka odpowiedź na pytanie o czym jest ten serial)
    - streszczenie (1-3 strony zwięzłego zarysu pierwszego sezonu serialu) oraz opis najważniejszych bohaterów (maks. 1 strona) w jednym pliku, interlinia: 1,0
    - trzy pierwsze strony scenariusza (bez strony tytułowej) zapis w formacie PDF
  2. Weryfikacja zgłoszeń
    Nadesłany projekt trafia do panelu jurorskiego, który podejmuje decyzję w ciągu trzydziestu dni od daty zamknięcia naboru. Autorzy wybranych koncepcji zostaną poinformowani drogą mailową o zakwalifikowaniu do drugiego etapu.
  3. Drugi etap
    Drugi etap to czas na rozwinięcie koncepcji. Autorzy pomysłów na serial zostaną poproszeni o dosłanie za pomocą platformy jednego odcinka proponowanego serialu lub rozwinięcie pomysłu w innej formie, w zależności od zasad określonego naboru.
  4. Decyzja panelu jurorskiego
    Panel jurorski dokonuje ponownej oceny nadesłanych projektów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji może poprosić autora o dodatkową prezentację szczegółów w ramach pitchingu lub dopracowanie projektu podczas specjalnych warsztatów.
    Decyzją panelu może być:
    - zaproszenie autora projektu do współpracy (a zatem dokończenia filmu/serialu, samodzielne lub w wyznaczonym zespole, zależnie od kompetencji autora i jego możliwości);
    - propozycja nabycia praw do projektu;
    - rezygnacja z projektu.
    Decyzja panelu przesyłana jest drogą mailową do każdego uczestnika drugiego etapu weryfikacji zgłoszeń. Autor na każdym etapie ma prawo wycofać projekt, również wtedy, kiedy nie zgadza się z decyzją panelu.
  5. Nawiązanie współpracy
    Jeśli autor przyjmuje decyzję panelu dotyczącą dalszej współpracy lub sprzedaży praw do dzieła następuje podpisanie odpowiedniej umowy i projekt trafia do realizacji.